شعبه قالیشویی آریا غرب در شرق تهران

قالیشویی شرق تهران

قالیشویی شرق تهران

یکی از مهم ترین ملزومات در هر خانه های که هم ارزش مادی دارد و هم هنری فرش است، به خصوص فرش های دستباف که به نوعی نمادی از هنر تاریخی ایران محسوب می شود از این رو بایستی نکاتی را در نگهداری از فرش به منظور ماندگاری بیشتر آن رعایت کنید که یکی از این نکات شسشتو است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی قالیشویی در شرق تهران بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم دعوت می کنم با ما همراه باشید.

روش های تشخیص یک قالیشویی مناسب

یکی از مهم ترین مواردی که در وهله اول موجب جلب نظر مشتری برای ارائه سفارش به قالیشویی شرق تهران می شود خوش برخوردی پرسنل و همچنین ارائه خدمات براساس رضایت مشتری می باشد که این امر موجب انتخاب اول بودن این مرکز قالیشویی در میان دیگر مراکز قالیشویی شده است.

از جمله مهم ترین مواردی که در قالیشویی شرق تهران در ارائه خدمات رعایت می شود و می تواند راهی برای انتخاب قالیشویی مناسب باشد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بهره مندی از کارشناسان متخصص در شسشتوی انواع فرش های ماشینی و دستباف
 • ارائه خدمات قالیشویی تحت نظارت اتحادیه با قیمتی مناسب
 • علاوه بر شستشوی فرش ارائه خدمات دیگری نظیر لکه گیری، ترمیم ریشه، رفع بید زدگی
 • استفاده از دستگاه ه های پیشرفته
 • استفاده از مواد شوینده استاندارد و با کیفیت، متناسب با جنس و الیاف فرش
 • تحویل به موقع فرش در تاریخ تعیین شده به مشتری
 • دارای جواز فعالیت در ارائه انواع خدمات قالیشویی از اتحادیه قالیشویان
 • ارائه رسید و فاکتور در زمان تحویل و ارسال فرش

انواع روش های شستشوی فرش

در حالت کلی روش های شستشوی فرش به سه دسته ذیل تقسیم می شود:

 • شستشوی سنتی

این روش شستشو در گذشته و در حیاط خانه های ویلایی انجام می شد، که برای انجام ان ابتدا با وارد کردن ضربه گرد و غبار فرش را خارج کرده سپس آن را در کف حیاط پهن می کردند و فرایند شستشو انجام می گردید و در نهایت برای خشک کردن بر روی پشت بام و یا دیوار آن را پهن می کردند.

هنوز هم برخی از مراکز خدماتی قالیشویی از این روش برای شستشوی فرش استفاده می کنند و تنها برای سرعت بخشیدن به روند کار از دیگ های خشک کن کمک می گیرند.

شستشوی نیمه اتوماتیک

در این روش از شستشو همانگونه که از نام آن نیز پیدا است بخشی از فرایند شستشو با دستگاه انجام شده و بخش دیگر آن با استفاده از نیروی انسانی صورت می پذیرد.

به عبارت دیگر در روش شستشوی نیمه اتوماتیک نیروهای انسانی با کمک ابزار و دستگاه های برقی به غبارگیری، شستشو  و آب گیری فرش می پردازند که در کنار این دستگاه ها نیروی انسانی نیز درحال فعالیت بوده و دستگاه ها را برای فرایند شستشو هدایت می کند.

شستشوی تمام اتوماتیک

در این روش از شستشوی فرش که به آن قالیشویی مکانیزه نیز می گویند تمامی مراحل و روند کار با ماشین انجام می شود و نیروی انسانی تنها برای جابه جایی در حال فعالیت می باشند. روش اتوماتیک در قالیشویی شرق تهران به دو روش صفحه ای و دیسکی انجام می شود دستگاه بر روی یک تسمه بزرگ قرار گرفته و بر روی فرش در حرکت است و در مسیر خود فرایند فرچه زنی و شلاق زنی را با مواد شوینده مناسب و آب به صورت تمام اتوماتیک انجام می دهد سپس فرش لول شده در داخل دستگاه آب گیری قرار می گیرد و آب گیری آن انجام می شود و در نهایت فرش توسط دستگاه خشک کن، خشک خواهد شد.

لازم است که بدانید قالیشویی در شرق تهران مجهز به دستگاه پرزگیر می باشد که از آن برای گرفتن پرز فرش استفاده خواهد شد.

شسشتوی انواع فرش در قالیشویی شرق تهران

در حالت کلی فرش به دو دسته دستباف و ماشینی تقسیم می شود که تفاوت آن ها در جنس و نوع الیاف و رنگ با کار رفته در بافت است، به عنوان مثال در بافت فرش دستباف از الیاف طبیعی مانند ابریشم و پشم استفاده می شود و الیاف فرش های ماشینی از جنس پلی پروپلین، پلی استر و آکریلیک می باشد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در قالیشویی شرق تهران برای این مورد رعایت می شود توجه به جنس و الیاف فرش است که توسط کارشناسان متخصص این مرکز خدماتی انجام می گیرد لذا قالیشویی شرق تهران با این کار از هرگونه صدمه به فرش در فرایند شستشو پیشگیری خواهد کرد.

در ادامه به نحوه شستشوی فرش دستباف و ماشینی به صورت جداگانه می پردازیم:

 • شستشوی فرش دستباف

با توجه به این که الیاف و رنگ های به کار رفته در این نوع فرش طبیعی می باشد از این رو در زمان شستشو ممکن است با رنگ دهی و اختلاط رنگ مواجه شوید و رنگ ها با هم ترکیب شده و نقش و نگاره های فرش از بین رود و یا اینکه ریشه ها رنگی شود که قالیشویی شرق تهران با در نظر گرفتن این موارد قبل از شروع شستشو ابتدا تست رنگ را  برای فرش مورد نظر انجام می دهد و در صورت رنگ دهی از مواد شوینده مخصوص و غیر قلیایی استفاده می کند. البته تکنیک ها و روش های به کار رفته برای شستشو در فرش های دستباف نیز با فرش های دیگر فرق دارد به عنوان مثال برای فرش های دستباف از آب داغ نباید استفاده گردد زیرا موجب رنگ دهی فرش خواهد شد.

 • شستشوی فرش ماشینی

الیاف به کار رفته در فرش های ماشینی مشکل رنگ دهی و اختلاط رنگ ندارد از این رو روش شسشتوی آن ها در مقایسه با نواع دستباف آسان تر خواهد بود. قالیشویی شرق تهران برای فرش ماشینی از مواد شوینده متناسب استفاده می کند تا ضمن تمیزی، نرمی و کیفیت الیاف فرش حفظ شود.

توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده نامناسب در شستشوی فرش موجب کاهش عمر مفید آن خواهد شد و همچنین نرمی و جلوه زیبایی آن نیز از بین خواهد رفت لذا توصیه می کنیم که حتما به مرکز خدمات قالیشویی مراجعه کنید که تمامی نکات لازم را در شستشوی فرش رعایت کند و از این طریق سالیان طولانی می توانید از فرش های خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید!

قالیشویی در شمال تهران

قالیشویی غرب تهران