قالیشویی در سعادت آباد

قالیشویی سعادت آباد ، فرش دستباف ایرانی به دلیل ظرافت منحصربه‌فرد خود، یکی از مرغوب‌ترین فرش‌های دنیا و فاخرترین صنایع آن و جزء ضروری فرهنگ ایرانیان به شمار می‌رود و یکی از مهمترین صادرات غیرنفتی کشور ما است. فرش‌های دستباف میراثی باستانی هستند که زندگی اجتماعی و فرهنگی و آداب و رسوم گوناگون مردمان را در دوران‌های مختلف بازتاب می‌دهند و به دلیل ارزش مادی و اخلاقی برای صاحبانشان به‌عنوان آثار ارزشمندی در موزه‌ها، کاخ‌ها و خانه‌ها نگهداری می‌شوند.

صنعت فرش دستباف از نظر مواد مصرفی، طرح، رنگ، کیفیت، ابعاد، سرعت بافت و ارزش خرید با صنعت فرش دستباف متفاوت است.اگرچه ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فرش دستباف در جهان است، اما این بخش با خطرات زیادی مواجه است که صنعت آن را با سقوط تهدید می کند. فرش دستبافت ایرانی یکی از فرش های گرانقیمت و حساسی است که باید در هنگام شستن آن خیلی دقت کرد. به همین خاطر شستن فرش ها را به یک شرکت قالیشویی معتبر همانند قالیشویی سعادت آباد بسپارید. این شرکت با استفاده از دستگاهای بروز و مواد شوینده ای که برای فرش های دستبافت ایرانی ضرر ندارند اقدام به شستن آنها میکند.

صادرات فرش ایرانی

ایران حدود ۸۰ درصد از کل فرش دستباف خود را به بیش از هفتاد کشور جهان صادر می کند و ۳۰ درصد آن را به ایالات متحده آمریکا که اولین بازار جهانی کشور ایران است و پس از آن آلمان، لبنان، انگلیس، ژاپن و امارات متحده عربی هستند، ارسال می کند.پس از ممنوعیت فروش نفت ایران، آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای در ماه می ۲۰۱۸، بخش فرش در ایران را هدف قرار داد تا پس از فروش ۱۲۵ میلیون دلاری،به گزارش مرکز ملی فرش ایران ارزش صادرات فرش ایرانی در سال ۱۳۹۶ به سمت صفر رسیده است.

بر اساس گزارش همین مرکز، صادرات فرش دستباف ایران از 2.112 میلیارد دلار در دو دهه و نیم پیش (1994) به 426 میلیون دلار در سال 2017 افزایش یافته است. سید مرتضی آقا میری، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران گفت: آمریکا با ممنوعیت فروش فرش دستباف ایرانی، اقشار کم درآمد را در روستاها و شهرهای کوچک هدف قرار داد و حقوق بشر را زیر پا گذاشت، زیرا دولت تحت تأثیر این ممنوعیت قرار نگرفت، بلکه از مردم، بزرگترین بازنده، متاثر شد.قالیشویی سعادت آباد با داشتن چندین سال تجربه در زمینه شستن فرش های ایرانی آماده خدمت رسانی به شما همشهریان تهرانی میباشد. برای اطلاع از قیمت و نحوه کار با یکی از شمارههای ذکر شده در سایت تماس بگیرید.

قالیشویی سعادت آباد

رقبای صنعت فرش ایران

حدود دو و نیم میلیون نفر در بخش فرش دستباف مشغول به کار هستند. و عدم حضور ایران در بازارهای جهانی برای فروش فرش دستباف، رقبای خود را از بقیه کشورها راحت تر می کند. جایگاه برجسته آن را به خود اختصاص دهد و در صورت ادامه وضعیت به همین مسیر، در آینده شاهد سقوط این صنعت کهن خواهیم بود.تحریم های آمریکا مستقیماً بر شرکت های کشتیرانی تأثیر گذاشت که واردات و صادرات کالاهای ایرانی از جمله فرش دستباف را متوقف کردند. و شرکت های ایرانی را از حضور در نمایشگاه های بین المللی برای فروش محصولات خود باز داشتند. نقل و انتقالات بانکی بین شرکت های صادرکننده در ایران و شرکت های واردکننده به خارج از کشور عامل جدیدی است که مانع صادرات فرش از ایران می شود.

این امر به سایر شرکت های خارجی – مانند چین و پاکستان – اولویت داد تا از ترس تحریم ها، فرش بخرند و از مشکلات مربوط به واردات و بانک ها جلوگیری کنند. مشکلات فرش ایران تنها به تحریم های آمریکا محدود نمی شود. بلکه عوامل داخلی متعددی را شامل می شود که بر بازاریابی این محصول در داخل و خارج از کشور تأثیر منفی گذاشته است. هوشنک فاخر، نایب رئیس فدراسیون صادرکنندگان فرش دستباف، از دولت به دلیل وضع قوانینی انتقاد کرد. و گفت دولت به جای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف در شرایط سخت کنونی مانع کار تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف میشوند. اگر شما هم جزء آندسته از افرادی هستید که در خانه خود فرش ایرانی دارید. میتوانید شستن آنرا به شرکت قالیشویی ما که در این زمینه تخصص لازم را دارد بسپارید.

سایر مشکلات مربوط به فروش فرش دستباف ایرانی

وضع مالیات بر این بخش در سال های گذشته باعث افزایش قیمت فرش و کاهش رقابت با سایر کشورهایی که نیروی کار ارزان دارند. و رقابت برای فرش دستباف ایرانی مانند افغانستان، پاکستان، هند، چین و ترکیه بیشتر شده است. نرخ غیر ثابت نرخ ارز داخلی در برابر ارزهای خارجی نیز در بخش فرش با مشکل مواجه است. با توجه به نوسان نرخ ارز بین بالا و پایین نمی توان قیمت ثابتی برای فرش تعیین کرد. همچنین تاجر یا صادرکننده متعهد می شود .که با هدف بهره مندی از آنها در معاملات تجارت خارجی ایران، بازگشت وجوه حاصل از صادرات به بانک های ایرانی را تضمین. و در مدت معینی از طریق بانک هایی که دولت تعیین می کند، به پول ایران مبادله شود.

دولت ایران این تصمیم را پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه این کشور صادر کرد که بر صنعت فرش تاثیر گذاشت. واردات مواد مورد استفاده در فرش دستباف مانند ابریشم و پشم نیز پس از کاهش ارزش پول داخلی در برابر ارزهای خارجی و افزایش دستمزد نیروی کار، بر افزایش قیمت تأثیر گذاشت. که بر بخش فرش کشور تأثیر منفی گذاشت.از سوی دیگر عدم توسعه و نوسازی کتیبه های فرش دستباف باعث گرانی فرش دستباف که قیمت هر متر مربع آن بین 100 تا 1500 دلار بود. و تغییر ذائقه مردم و کاهش قدرت خرید آنها را به همراه داشت.

همچنین کاهش کار در این بخش و افزایش تقاضای شهروندان به فرش صنعتی به جای دستباف یکی دیگر از مشکلات پیش رو میباشد. کسانی که در بخش فرش ایستاده‌اند به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی برای حمایت و احیای این بخش هستند. تا بتواند بقای خود را حفظ کند، این میراث باستانی را از فروپاشی حفظ کند و آن را از پسرفت در برابر رقبا محافظت کند.

سوالات متداول

فرش دستباف ایران دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

این نوع فرش جزء یکی از فاخرترین و گران ترین فرش های جهان محسوب می باشد که دارای ظرافت منحصر بفرد همراه با طرح و رنگ و کیفیت خاص می باشد.

یکی از مشکلات فرش های دستباف چیست ؟

همانطور که گفته شد این فرش به دلیل دستباف بودن و داشتن طرح و ظرافت منحصربفرد بسیار گران می باشد. بی ثابتی نرخ ارز و بازار رقابتی دلیل اصلی گران شدن این نوع فرش شده است.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.